Global Industrial Mailing Tubes with Caps 1-1/2″”Dia. x 16″”L 0.060″” Thick White 50/Pack
Login to View Prices
FEATURES UL STYLE””MARGIN-TOP0PX; PADDING-TOP 5PX; PADDING-BOTTOM 5PX;”” ATTRACTIVE WHITE TUBES ARE GREAT FOR STORING OR SHIPPING POSTERS BLUEPRINTS ETC. 3-PLY SPIRAL WOUND CONSTRUCTION FOR STRENGTH WHITE END CAPS (INCLUDED) SNAP INTO PLACE TO HOLD CONTENTS SECURE CAPS WILL NOT POP OFF DURING SHIPMENT TUBES ARE REUSABLE AND RECYCLABLE SIZES LISTED ARE USABLE SPACE. ACTUAL TUBE LENGTHS ARE LONGER
Additional information
| Weight | 8.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 12.50 × 12.50 in |
| Fob Origin | MI |
| Hazmat Indicator | N |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Proposition65 Key CA | N |
| Country of Origin | US |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | Y |
| Truck Parcel | PARCEL |
| Color | White |
| UPC | 841436051262 |
| MPN | P1516W |
| Brand | Box Packaging Inc |






Reviews
There are no reviews yet.