Global Industrial Double Sided Cantilever Rack Add-On 2″” Lip 48″”Wx60″”Dx96″”H – Best Value Series
Login to View Prices
EXPAND THE SPACE OF YOUR EXISTING GLOBAL INDUSTRIAL™ DOUBLE SIDED MEDIUM DUTY CANTILEVER RACK. THE DOUBLE SIDED ADD-ON RACK CAN BE PLACED OR CONNECTED EASILY WITH THE COMPATIBLE GLOBAL INDUSTRIAL™ DOUBLE SIDED CANTILEVER RACK STARTER (MODEL 320830). IT’S THE PERFECT ADDITION TO YOUR STARTER RACK WHEN YOU NEED MORE ARM SUPPORT TO HOLD LONGER MATERIALS. THIS ADD-ON PIECE FEATURES 8 INDIVIDUAL 24″” ARMS WITH 2″” LIPS. ARM CAPACITY IS 1200 LBS. PER ARM. DIMENSIONS ARE 48″”W X 60″”D X 8’H. PLEASE NOTE THAT THE LOADED CARGO MUST NOT EXCEED THE BEARING LOADING CAPACITY OF THE UNIT. 1 YEAR LIMITED WARRANTY.
Additional information
| Weight | 195.1500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Hazmat Indicator | N |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Proposition65 Key CA | N |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | Y |
| Color | Gray |
| Truck Parcel | TRUCK |
| UNSPSC | 24102004 |
| Fob Origin | Origin |
| UPC | 707022458740 |
| MPN | 320830A |
| Brand | Global Industrial |






Reviews
There are no reviews yet.