Global Industrial Crimped End Mailing Tubes 2″”Dia. x 24″”L 0.060″” Thick White 50/Pack
Login to View Prices
6 in stock
SKU:
B3176166
Categories: Envelopes & Mailers, Mailing Tubes, Packaging & Shipping
FEATURES UL STYLE””MARGIN-TOP0PX; PADDING-TOP 5PX; PADDING-BOTTOM 5PX;”” ECONOMICAL KRAFT CRIMPED END TUBES SEAL BY PINCHING THE ENDS 3-PLY SPIRAL WOUND CONSTRUCTION SIMPLY COMPRESS ENDS TO CLOSE. NO TAPE NEEDED CRIMPED END TUBES ARE REUSABLE AND RECYCLABLE SIZES LISTED ARE USABLE SPACE; ACTUAL TUBE LENGTHS ARE LONGER
Additional information
| Weight | 15.7200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.50 × 16.50 × 16.50 in |
| Fob Origin | MI |
| Hazmat Indicator | N |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Proposition65 Key CA | N |
| Country of Origin | US |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | Y |
| Truck Parcel | PARCEL |
| Color | White |
| UPC | 841436018548 |
| MPN | S2024W |
| Brand | Box Packaging Inc |
Be the first to review “Global Industrial Crimped End Mailing Tubes 2″”Dia. x 24″”L 0.060″” Thick White 50/Pack” Cancel reply






Reviews
There are no reviews yet.