Glad Forceflexplus Tall Kitchen Drawstring Trash Bags
Login to View Prices
Glad ForceFlexPlus Tall Kitchen Drawstring Trash Bags – Fresh Clean with Febreze Freshness – 13 gal Capacity – 24.02″ Width x 24.88″ Length – 0.82 mil (21 Micron) Thickness – Gray – 34/Box – Kitchen
Additional information
| Brand | The Clorox Company |
|---|---|
| Product Type | Trash Bag |
| Scent | Fresh Clean with Febreze Freshness |
| Closure Type | Drawstring |
| Bag Thickness | 0.82 mil (21 Micron) |
| Volume Capacity | 13 gal |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | United States |
| Bag Width | 24.02" |
| Bag Length | 24.88" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Glad |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Product Name | ForceFlexPlus Tall Kitchen Drawstring Trash Bags |
| Product Line | ForceFlexPlus |
| Application/Usage | Kitchen |
| Manufacturer Part Number | 70320 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Glad ForceFlexPlus Tall Kitchen Drawstring Trash Bags provide twice the leak protection with double side seams and a reinforced bottom to guard against leaks and trap liquids in the bag. Designed with ForceFlexPlus technology, these trash bags provide two layers of strength and stretch for reliable leak protection. Plus, they trap, lock and neutralize odors with lasting Febreze freshness in Fresh Clean scent. What goes in the trash, stays in the trash with Glad bags equipped with RipGuard and LeakGuard technology. Glad's two durable layers handle the most demanding trash with an outer layer to protect against leaks and a strong inner layer to prevent rips and tears. The Grips-The-Can Drawstring ensures that the bag stays in place, making it easy to close and carry out the trash.</p> |
| Packaged Quantity | 34 / Box |
Glad Forceflexplus Tall Kitchen Drawstring Trash Bags
Login to View Prices
Glad ForceFlexPlus Tall Kitchen Drawstring Trash Bags – Lavender with Febreze Freshness – 13 gal Capacity – 25.13″ Width x 24″ Length – 0.90 mil (23 Micron) Thickness – Gray – Plastic – 204/Carton – 34 Per Box – Kitchen
Additional information
| Brand | The Clorox Company |
|---|---|
| Product Type | Trash Bag |
| Container Type | Box |
| Scent | Lavender with Febreze Freshness |
| Closure Type | Drawstring |
| Bag Thickness | 0.90 mil (23 Micron) |
| Volume Capacity | 13 gal |
| Quantity Per Container | 34 |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Bag Width | 25.13" |
| Bag Length | 24" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Glad |
| Features | Scented |
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Product Name | ForceFlexPlus Tall Kitchen Drawstring Trash Bags |
| Product Line | ForceFlex |
| Application/Usage | Kitchen |
| Manufacturer Part Number | 78531CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Glad ForceFlexPlus Tall Kitchen Drawstring Trash Bags provide twice the leak protection with double sided seams and a reinforced bottom to guard against leaks and trap liquids in the bag. Designed with ForceFlexPlus technology, these trash bags provide two layers of strength and stretch to keep your trash contained. Plus, they trap, lock and neutralize odors with lasting Febreze freshness in a lavender scent. RipGuard and LeakGuard technology ensures that everything stays contained to prevent messy spills. Two durable layers handle the most demanding trash, with an outer layer to protect against leaks and a strong inner layer to prevent rips and tears. The Grips-The-Can drawstring ensures that the bag stays in place to make it easy to close and carry out the trash. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1034878114.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 204 / Carton |
































