Geographics Premium Certificates with Gold Seals – 65 lb Basis Weight – 11″ – Inkjet Compatible – Gold, Assorted, Multicolor with Gold Border – Card Stock, Foil – 12 / Pack
Additional information
| Brand | Geographics, LLC |
|---|---|
| Product Type | Certificate |
| Basis Weight | 65 lb |
| Border Color | Gold |
| Product Color | Multicolor |
| Product Material | Foil |
| Country Of Origin | Switzerland |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 8.5" |
| Width | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 0.2" |
| Brand Name | Geographics |
| Manufacturer | Geographics, LLC |
| Product Name | Premium Certificates with Gold Seals |
| Printed Design/Pattern/Texture | Imperial |
| Print Technology | Inkjet |
| Manufacturer Part Number | 48766 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These Gold Foil Award Certificates feature a sophisticated, gold foil-stamped border printed on 65 lb. cover stock. Professional, unique design is perfect for certificates of recognition, merit awards, special achievements, announcements, promotions, diplomas and more. Create customized, personalized awards on this thick paper. Use inkjet printing for optimum quality. Gold foil matches the included gold seals for a fluid, complementary look.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |















