Ergodyne ProFlex 7141 Nitrile-Coated DIR Level 4 Cut-Resistant Gloves – Nitrile, Polyurethane Coating – Medium Size – Lime – Cut Resistant, Abrasion Resistant, Breathable, Seamless, Knit Wrist, Dirt Resistant, Debris Resistant, High Visibility, Machine Washable, Comfortable, Molded, … – For Construction, Oil & Gas, Mining, Demolition, Extraction, Ironwork, Towing & Securing Cargo – 72 / Carton – 1.75″ Thickness – 10″ Glove Length
Additional information
| Weight | 40.7400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.54 × 14.17 × 11.81 in |
| Attribute17Name | |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Brand Name | Attribute9Value |
| Attribute3Name | 6" |
| Glove Thickness | 1.75" |
| Coating | Attribute7Value |
| Attribute14Name | ProFlex |
| Attribute2Name | Medium |
| Country of Origin | Attribute8Value |
| Packaged Quantity | 72 / Carton |
| Attribute13Name | ProFlex 7141 Nitrile-Coated DIR Level 4 Cut-Resistant Gloves |
| Attribute15Name | Towing & Securing Cargo |
| Attribute1Name | Work Gloves |
| Attribute11Name | Tenacious Holdings, Inc |
| Attribute16Name | 17833 |
| Attribute12Name | 7141-CASE |
| Features | Attribute10Value |
| Marketing Information | Attribute18Value |
| Product Color | Lime |
| UPC | #N/A |
| MPN | 11577CT |
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |

















Reviews
There are no reviews yet.