Genuine Joe Cotton Blend Mop Refill – Rayon, Cotton, Polyester – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Mop Head Refill |
| Product Color | Natural |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Abrasion Resistant |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Cotton Blend Mop Refill |
| Application/Usage | Mopping |
| Manufacturer Part Number | 48259CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mop refill is designed for use with a Saddle or Jaws type handle because of its narrow 1" headband. Natural blend combines moisture-hungry rayon and cotton fibers with the abrasion-resistance and strength of polyester fibers. The polyester fibers add durability and fight bacteria. Mop refill absorbs six times its weight with no break-in period and is made with a percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Weight (Approximate) | 16 oz |
Genuine Joe Cotton Blend Mop Refill

Login to View Prices
Genuine Joe Cotton Blend Mop Refill – Rayon, Cotton, Polyester – Natural – 1Each
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Mop Head Refill |
| Product Color | Natural |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Absorption |
| Compatibility | <p>Saddle or Jaws type handle</p> |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Cotton Blend Mop Refill |
| Manufacturer Part Number | 48259 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mop refill is designed for use with a Saddle or Jaws type handle because of its narrow 1" headband. Natural blend combines moisture-hungry rayon and cotton fibers with the abrasion-resistance and strength of polyester fibers. The polyester fibers add durability and fight bacteria. Mop refill absorbs six times its weight with no break-in period and is made with a percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 16 oz |
Genuine Joe Cotton Blend Mop Refill

Login to View Prices
Genuine Joe Cotton Blend Mop Refill – Polyester, Rayon, Cotton – Natural – 1Each
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Mop Head Refill |
| Product Color | Natural |
| Product Material | Cotton |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Absorption |
| Compatibility | <p>Saddle or Jaws type handle</p> |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Cotton Blend Mop Refill |
| Manufacturer Part Number | 48260 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mop refill is designed for use with a Saddle or Jaws type handle because of its narrow 1" headband. Natural blend combines moisture-hungry rayon and cotton fibers with the abrasion-resistance and strength of polyester fibers. The polyester fibers add durability and fight bacteria. Mop refill absorbs six times its weight with no break-in period and is made with a percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
Genuine Joe Cotton Blend Mop Refill – Rayon, Cotton Fiber, Polyester Fiber – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Mop Head Refill |
| Product Material | Polyester Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Break Resistant |
| Compatibility | Saddle or Jaws Type Handle |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Cotton Blend Mop Refill |
| Manufacturer Part Number | 48260CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mop refill is designed for use with a Saddle or Jaws type handle because of its narrow 1" headband. Natural blend combines moisture-hungry rayon and cotton fibers with the abrasion-resistance and strength of polyester fibers. The polyester fibers add durability and fight bacteria. Mop refill absorbs six times its weight with no break-in period and is made with a percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |













