Genuine Joe Centerpull Paper Towels

Login to View Prices
Genuine Joe Centerpull Paper Towels
Genuine Joe Centerpull Paper Towels – 2 Ply – 600 Sheets/Roll – White – Fiber – Non-chlorine Bleached, Center Pull – For Washroom – 6 / Carton
Additional information
| Product Type | Paper Towel |
|---|---|
| Fold Size | 7.30" x 10" |
| Basis Weight | 23 lb |
| Sheets Per Roll | 600 |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 3.02" |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Green Seal Certified</p> |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Center Pull |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Centerpull Paper Towels |
| Application/Usage | Washroom |
| Manufacturer Part Number | 23600 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Center-pull towels are great for the washroom as an alternative to folded towels. You can pull the towels from different angles and only touch one towel at a time. Towels are made with nonchlorine bleaching and from a high percentage of recycled fiber with post-consumer material that easily exceeds EPA guidelines.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |




Reviews
There are no reviews yet.