Genuine Joe 35-Quart Side Press Mop Bucket & Wringer Combo
Login to View Prices
Genuine Joe 35-quart Side Press Mop Bucket & Wringer Combo – 35 quart – Caster – 21″ x 16″ x 14″ – Yellow – 1 Each
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Bucket/Wringer |
| Wringer Type | Side Press |
| Product Color | Yellow |
| Country Of Origin | China |
| Bucket Capacity | 35 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 21" |
| Width | 16" |
| Depth | 14" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Caster |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | 35-quart Side Press Mop Bucket & Wringer Combo |
| Manufacturer Part Number | 2347 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mop bucket and wringer combo features a 35-quart capacity for a more efficient way to clean large areas. Higher back reduces strain to allow comfortable wringing. Lower front offers easier placement of mops to prevent back strain. Smooth surface lets you quickly wipe down the exterior to maintain sanitary use. Nonmarking casters roll smoothly across floors for effortless mobility. Large-capacity wringer accommodates 12 to 32 oz. mops (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |



















