Impact 10-quart Deluxe Bucket – 10 quart – Rugged, Handle, Spill Resistant, Embossed, Acid Resistant, Alkali Resistant, Chemical Resistant, Heavy Duty, Rugged – 10.2″ x 11.1″ – Polypropylene – Red – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Red |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 10 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.2" |
| Width | 11.1" |
| Brand Name | Impact |
| Features | Heavy Duty |
| Length | 10.8" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | 10-quart Deluxe Bucket |
| Manufacturer Part Number | 5510RCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavy-duty bucket is constructed of a high-density material for reliable use when carrying large amounts of liquids. Molded pour spout makes emptying liquids easy to prevent accidental spills. Embossed graduations allow quick, simple measurements to eliminate the need for extra measuring tools. Polypropylene construction resists acids, alkalis, chemicals and cleaning compounds. Convenient handle allows comfortable transportation to and from soiled areas.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Impact 10-quart Deluxe Bucket – 10 quart – Handle, Spill Resistant, Embossed, Acid Resistant, Alkali Resistant, Chemical Resistant, Heavy Duty, Rugged – 10.2″ x 11.1″ – Polypropylene – Red – 1 Each
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Red |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 10 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.2" |
| Width | 11.1" |
| Brand Name | Impact |
| Features | Rugged |
| Length | 10.8" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | 10-quart Deluxe Bucket |
| Manufacturer Part Number | 5510R |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavy-duty bucket is constructed of a high-density material for reliable use when carrying large amounts of liquids. Molded pour spout makes emptying liquids easy to prevent accidental spills. Embossed graduations allow quick, simple measurements to eliminate the need for extra measuring tools. Polypropylene construction resists acids, alkalis, chemicals and cleaning compounds. Convenient handle allows comfortable transportation to and from soiled areas.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Impact 10-quart Deluxe Bucket – 10 quart – Alkali Resistant, Handle, Spill Resistant, Acid Resistant, Chemical Resistant, Heavy Duty, Embossed, Rugged – 10.2″ x 11.1″ – Polypropylene – Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 10 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.2" |
| Width | 11.1" |
| Brand Name | Impact |
| Features | Rugged |
| Length | 10.8" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | 10-quart Deluxe Bucket |
| Manufacturer Part Number | 5510 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavy-duty bucket is constructed of a high-density material for reliable use when carrying large amounts of liquids. Molded pour spout makes emptying liquids easy to prevent accidental spills. Embossed graduations allow quick, simple measurements to eliminate the need for extra measuring tools. Polypropylene construction resists acids, alkalis, chemicals and cleaning compounds. Convenient handle allows comfortable transportation to and from soiled areas.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Impact 10-quart Deluxe Bucket – 10 quart – Rugged, Handle, Spill Resistant, Embossed, Acid Resistant, Alkali Resistant, Chemical Resistant, Heavy Duty, Rugged – 10.2″ x 11.1″ – Polypropylene – Gray – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Bucket |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | United States |
| Bucket Capacity | 10 quart |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.2" |
| Width | 11.1" |
| Brand Name | Impact |
| Features | Heavy Duty |
| Length | 10.8" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | 10-quart Deluxe Bucket |
| Manufacturer Part Number | 5510CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavy-duty bucket is constructed of a high-density material for reliable use when carrying large amounts of liquids. Molded pour spout makes emptying liquids easy to prevent accidental spills. Embossed graduations allow quick, simple measurements to eliminate the need for extra measuring tools. Polypropylene construction resists acids, alkalis, chemicals and cleaning compounds. Convenient handle allows comfortable transportation to and from soiled areas.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Weight (Approximate) | 1 lb |



















