General-Purpose Latex Gloves, Natural, X-Large, Powder-Free, 4.4 mil, 100/Box
Login to View Prices
Boardwalk General-Purpose Latex Gloves are ideal gloves for food handling and preparation, general assembly, and manufacturing work. Can also be used to prevent the spread of germs and in other non-medical applications requiring dexterity. Ambidextrous. Non-sterile. Powder-free. Rolled cuff for easy-on, easy-off. The simple, self-dispensing box makes grabbing a fresh pair quick and easy. Single-use, disposable gloves.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 1.3800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.95 × 4.92 × 2.91 in |
| Thickness | 4.4 mil |
| Glove Style | Disposable |
| Wrist Style | Beaded Cuff |
| Hand Specific | Ambidextrous |
| Global Product Type | Disposable Work Gloves, Latex |
| Description | General Purpose Latex Gloves, Powder-Free. Not approved for medical use. |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | A |
| Material(s) | Latex |
| Length | 9.5" |
| Compliance Standards | USDA Compliant |
| Powdering | Powder-Free |
| Color(s) | Natural |
| Size Group | X-Large |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507988120 |
| MPN | BWK345XLBX |
| Brand | Boardwalk® |












Reviews
There are no reviews yet.