General Purpose Hooks, Small, Plastic, White, 1 lb Capacity, 24 Hooks and 28 Strips/Pack
Login to View Prices
128 in stock
Forget about nails, screws and tacks, Command Hooks are fast and easy to hang and hold a surprising amount of weight. Command adhesive on the hook backs stick to many surfaces, including paint, wood, tile and more yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip, so you can take down, move and reuse them again and again.Package Includes: (24) Hooks; (28) Strips
Additional information
| Weight | 0.2270 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.38 × 4.30 × 2.21 in |
| Disclaimer Statement | Limited Warranty and Limitation of Liability (for product sold in USA): This product will be free from manufacturing defects. If defective, your exclusive remedy shall be, at 3M's option, product replacement or refund. 3M will not be liable for any loss or damage arising from this product, whether direct, indirect, special, incidental or consequential. |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Hanger/Hook Type | Hook |
| Width | 0.88" |
| Global Product Type | Adhesive, Magnetic & Suction Hooks |
| Depth | 0.63" |
| Size | Small |
| Mounting Details | Wall |
| Special Features | Utility HooksPlastic hooks. |
| Maximum Weight Capacity | 1 lb |
| Package Includes | (28) Strips |
| Number of Hangers/Hooks | 24 |
| Hanger Color | White |
| Hook Material | Plastic |
| Hanger Material | Plastic |
| Hook Color | White |
| Hook Base Material | Plastic |
| Height | 0.63" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 051141993126 |
| MPN | 17002-MPES |
| Brand | Command™ |














Reviews
There are no reviews yet.