Gel Pen, Stick, Medium 0.7 mm, Blue Ink, Silver/Blue Barrel, Dozen
Login to View Prices
Write with ease and comfort with Universal™ gel pens. The smooth flowing gel ink produces clean and crisp lines for a consistent writing experience. Constructed with sleek silver barrel that includes a contoured anti-slip grip, designed to provide a comfortable writing experience. Packed with quick-drying, water-based gel ink for less smudges. Premium metal clip.
Additional information
| Weight | 0.2700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.75 × 2.76 × 0.94 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Pen Barrel Color(s) | Silver/Blue |
| Pen Ink Color(s) | Blue |
| Pen Point Size Type | Medium |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Style | Stick |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Special Ink Properties | Water-Based Gel |
| Pen Type | Gel Pen |
| Global Product Type | Gel Pens |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pen Cap Color(s) | Clear/Silver |
| Pen Grip Type | Anti-Slip |
| Color Family | Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547396117 |
| MPN | 39621 |
| Brand | Universal™ |

















Reviews
There are no reviews yet.