Soft smooth gel provides cushioning and cooling comfort while performing computer functions. Smooth surface allows wrist to glide easily while working. Stain- and water-resistant surface is easy to clean. Gel helps displace pressure points and maintain a neutral wrist position. Nonslip rubber backing keeps pad in place.
Additional information
| Weight | 0.4100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.67 × 5.51 × 1.22 in |
| Base Material | Rubber |
| Width | 4.75" |
| Ship Class Code | J |
| Height | 1" |
| Global Product Type | Mouse Cushions |
| Mouse Pad/Wrist Rest Type | Mouse Wrist Rest |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Theme | Solid Color |
| Base Type | Nonskid |
| Wrist Filling Material | Gel |
| Weight | 0.42 lbs |
| Depth | 3.12" |
| Ergonomic | No |
| Color(s) | Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 686024514329 |
| MPN | IVR51432 |
| Brand | Innovera® |












Reviews
There are no reviews yet.