Gauze Pads, Sterile, 4 x 4, 2/Box
Login to View Prices
515 in stock
SKU:
FAO3014
Categories: First Aid & Health Supplies, Janitorial & Sanitation
Gauze pad suited for cleaning and applying antiseptic. Stackable to absorb additional fluids and removable without re-opening wound.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.0200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.00 × 0.75 × 2.25 in |
| Width | 4" |
| Length | 4" |
| Global Product Type | Sterile Gauze Pads |
| Description | Sterile |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | A |
| For Use With | Medical Wrap |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 738743030144 |
| MPN | 3-014 |
| Brand | First Aid Only™ |
Be the first to review “Gauze Pads, Sterile, 4 x 4, 2/Box” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.