Gator Plus 32-gallon Vented Container – 32 gal Capacity – Round – Crush Resistant, Handle, Vented – 28.5″ Height x 25.6″ Width – Plastic, Polyethylene – Gray – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Container |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Round |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 28.5" |
| Width | 25.6" |
| Capacity | 32 gal |
| Brand Name | Gator Plus |
| Features | Vented |
| Length | 23" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | 32-gallon Vented Container |
| Manufacturer Part Number | 77323CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>32-gallon, vented gator container provides a sturdy solution for containing your disposed items. One-piece, molded construction is crush-resistant for strong, reliable use. Air-venting passages provide up to a 75 percent reduction in the force required to remove a filled poly bag liner. Handles feature a larger radius and deeper well to allow a more comfortable way to lift and move. Wide-bottom, hand grip pockets ensure you maintain a firm grip while dumping the inside contents. Offset ridge design allows the container to nest without jamming.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
Gator Plus 32-gallon Vented Container – 32 gal Capacity – Round – Crush Resistant, Handle, Vented – 28.5″ Height x 25.6″ Width – Plastic, Polyethylene – Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Waste Container |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Round |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 28.5" |
| Width | 25.6" |
| Capacity | 32 gal |
| Brand Name | Gator Plus |
| Features | Vented |
| Length | 23" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | 32-gallon Vented Container |
| Manufacturer Part Number | 77323 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>32-gallon, vented gator container provides a sturdy solution for containing your disposed items. One-piece, molded construction is crush-resistant for strong, reliable use. Air-venting passages provide up to a 75 percent reduction in the force required to remove a filled poly bag liner. Handles feature a larger radius and deeper well to allow a more comfortable way to lift and move. Wide-bottom, hand grip pockets ensure you maintain a firm grip while dumping the inside contents. Offset ridge design allows the container to nest without jamming.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 9 lb |













