GaN USB-A/USB-C Wall Charger with Cable, 65 W, 3 Ports, White
Login to View Prices
6393 in stock
SKU:
WLBST62326
Categories: Batteries & Electrical Supplies, Technology
Great for a central charging station at the office or at home, this compact and powerful hub can charge multiple devices at once using the USB-C and USB-A ports. This Staples® USB-A and USB-C Wall Charger includes innovative GaN technology to fully charge smartphones and tablets faster than standard chargers without the risk of overheating. Take this charger anywhere with a foldable and ultra-portable wall plug.Package Includes: 6.5 ft USB-C to USB-C 2.0 Cable
Additional information
| Weight | 0.7290 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.26 × 5.04 × 1.82 in |
| Adapter/Charger Type | Wall Charger |
| Ship Class Code | J |
| For Device Type | Mobile Devices |
| Connector/Port/Interface | USB-C |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Power Source(s) | AC Wall Outlet |
| Global Product Type | AC Adapters & Wall Chargers |
| Package Includes | 6.5 ft USB-C to USB-C 2.0 Cable |
| Ports/Amps | 3 |
| Charging Cable Type | 6.5 ft USB-C to USB-C 2.0 Cable (Included) |
| Adapters/Chargers Capacity | 65 W |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 718103442398 |
| MPN | ST62326 |
| Brand | Staples TECH |
Be the first to review “GaN USB-A/USB-C Wall Charger with Cable, 65 W, 3 Ports, White” Cancel reply

















Reviews
There are no reviews yet.