G915 LIGHTSPEED Wireless RGB Mechanical Gaming Keyboard, Linear Switch, Black
Login to View Prices
Out of stock
G915 is a new class of wireless mechanical gaming keyboard with three selections of low-profile GL switches and pro-grade 1 ms LIGHTSPEED wireless. Capable of delivering 30 hours of non-stop gaming on a full charge. Fully customizable per-key, LIGHTSYNC RGB technology also reacts to in-game action, audio and screen color, as you choose. With a sleek, impossibly thin yet durable and sturdy design, G915 brings gamers to a higher dimension of play. Programmable G-keys let you create and execute complex actions simply and intuitively and the volume wheel and media keys give you fast, easy control over video, audio and streaming.Package Includes: Llightspeed USB Receiver; Micro-USB Cable; USB Extender; User Documentation
Additional information
| Weight | 3.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 7.24 × 1.72 in |
| Depth | 18.7" |
| Width | 5.91" |
| Ship Class Code | J |
| Package Includes | User Documentation |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Batteries Included | No |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Wrist Rest | No |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Keyboard Design | Compact |
| Global Product Type | USB Computer Keyboards |
| Color(s) | Black |
| Special Features | Linear Switch |
| Height | 0.87" |
| Ergonomic | No |
| Batteries Required | No |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Operating System Compatibil | Windows® 7 and Later |
| UPC | 097855142603 |
| MPN | 920-008954 |
| Brand | Logitech® |















Reviews
There are no reviews yet.