G40 Polyurethane Coated Gloves, Medium, Black, 12 Pairs/Pack
Login to View Prices
KleenGuard Personal Protective Equipment (PPE) enables rather than inhibits allowing for maximum productivity and safety for you and your employees. KleenGuard G40 Polyurethane Coated Gloves are general purpose protective gloves designed for tasks that require high dexterity and fine motor skills. The thin mil feel provides excellent tactile sensitivity, ideal for performing delicate tasks like precision and electronics assembly. These hand-specific protective gloves have a seamless nylon knitted backing for breathability and comfort. These gloves feature color-coded cuffs and are built for durability with good tear and abrasion resistance. The KleenGuard G40 Polyurethane Glove performs in a wide range of applications and provides workers the required protection, plus strength, grip and dexterity. In addition, these gloves are recyclable through The RightCycle Program by Kimberly-Clark Professional. Making the right Personal Protection choice is difficult. Perform with distinction with KleenGuard Personal Protective Equipment (PPE).Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 1.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 12.00 × 2.50 in |
| Glove Style | Disposable |
| Wrist Style | Beaded Cuff |
| Glove Material | Polyurethane |
| Palm Material | Polyurethane Coated |
| Global Product Type | Disposable Work Gloves, Poly-Coated PVC |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Thumb Style | Straight |
| Material(s) | Polyurethane |
| Ship Class Code | A |
| Color(s) | Black |
| Compliance Standards | ANSI A3 Cut Resistance |
| Powdering | Powder-Free |
| Hand Specific | Yes |
| Size Group | Medium |
| Length | 15" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 036000138382 |
| MPN | KCC 13838 |
| Brand | KleenGuard™ |












Reviews
There are no reviews yet.