G2 Pro Gel Pen, Retractable, Fine 0.7 mm, Black Ink, Blue Barrel
Login to View Prices
The Professionals’ premium gel ink pen. Features long-lasting, smooth-writing G2 gel ink, in a fuller barrel with rich metal accents. Comfortable grip provides the perfect fit. Ink is acid-free and archive safe.
Additional information
| Weight | 0.0540 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.31 × 2.38 × 0.75 in |
| Archival-Quality Ink | Yes |
| Manufacturer Pen Refill # | 77240 |
| Pen Point Size Type | Fine |
| Pen Grip Type | Conforming |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Pen Barrel Color(s) | Blue |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | G2® Pro |
| Refillable (Yes/No) | Yes |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Special Ink Properties | Water-Based Gel |
| Pen Type | Gel Pen |
| Global Product Type | Gel Pens |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pen Ink Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 072838310965 |
| MPN | 31096 |
| Brand | Pilot® |














Reviews
There are no reviews yet.