G-Knock BeGreen Gel Pen, Retractable, Fine 0.7 mm, Red Ink, Translucent Red/Red Barrel, Dozen
Login to View Prices
The right choice for gel ink pens. Recycled G-Knock gel pen featuring long-lasting G2 ink. Comfortable, contoured rubber grip. Retractable and refillable for continued use.
Additional information
| Weight | 0.3310 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.20 × 3.00 × 5.75 in |
| Pen Point Size Type | Fine |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Pen Barrel Color(s) | Translucent Red/Red |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Manufacturer Pen Refill # | 77242 |
| Refillable (Yes/No) | Yes |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Pen Ink Color(s) | Red |
| Visible Ink Supply | Yes |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Special Ink Properties | Water-Based Gel |
| Pen Type | Gel Pen |
| Global Product Type | Gel Pens |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Tip Type | Conical |
| Color Family | Red |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 81% |
| Pen Grip Type | Cushioned Rubber |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | G-Knock BeGreen® |
| Total Recycled Content Perc | 81% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| UPC | 072838315083 |
| MPN | 31508 |
| Brand | Pilot® |













Reviews
There are no reviews yet.