FriXion Clicker Erasable Gel Pen – Extra Fine Pen Point – 0.5 mm Pen Point Size – Refillable – Retractable – Multi Gel-based Ink – 8 Each
Additional information
| Brand | Pilot Corporation |
|---|---|
| Product Type | Gel Pen |
| Retractable | Yes |
| Pen Point Size | 0.5 mm |
| Pen Point | Extra Fine |
| Erasable | Yes |
| Country Of Origin | Japan |
| Ink Color | Multi |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | FriXion |
| Features | Mess-free |
| Manufacturer | Pilot Corporation |
| Product Name | Clicker Erasable Gel Pen |
| Product Line | Clicker |
| Refillable | Yes |
| Ink Type | Gel-based |
| Manufacturer Part Number | 13573 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>FriXion Clicker Erasable Gel Pens combine the convenience of a retractable with incredible, erasable FriXion ink. Erase and rewrite repeatedly without damaging documents. Thermo-sensitive, gel ink disappears with erasing friction of latex-free, rubber plug eraser on the pen. Erasing leaves no residue or debris. Pen can write on the same spot that has been erased. Retractable gel pen delivers smooth-writing gel ink and is not recommended for signatures, examination papers or official documents where writing needs to remain permanent or for exposure to extreme temperatures. Retract by pressing the clip down.</p> |
| Packaged Quantity | 8 Each |
| Weight (Approximate) | 4.32 oz |
FriXion Clicker Erasable Gel Pen – Extra Fine Pen Point – 0.5 mm Pen Point Size – Refillable – Retractable – Black Gel-based Ink – White Barrel – 1 Dozen
Additional information
| Brand | Pilot Corporation |
|---|---|
| Product Type | Gel Pen |
| Retractable | Yes |
| Pen Point Size | 0.5 mm |
| Barrel Color | White |
| Pen Point | Extra Fine |
| Erasable | Yes |
| Country Of Origin | Japan |
| Ink Color | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | FriXion |
| Features | Tear Resistant |
| Manufacturer | Pilot Corporation |
| Product Name | Clicker Erasable Gel Pen |
| Product Line | Clicker |
| Refillable | Yes |
| Ink Type | Gel-based |
| Manufacturer Part Number | 15128 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Part of the Pilot's Design Collection, these FriXion Clicker Erasable Gel Pens combine the convenience of a retractable with incredible, erasable FriXion ink. Erase and rewrite repeatedly without damaging documents. Thermo-sensitive, gel ink formula disappears with erasing friction of latex-free, rubber plug eraser on the pen. Erasing leaves no residue or debris. Pen can write on the same spot that has been erased. Retractable gel pen delivers smooth-writing gel ink and is not recommended for signatures, examination papers or official documents where writing needs to remain permanent or for exposure to extreme temperatures. Retract by pressing the clip down.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Weight (Approximate) | 5.44 oz |














