Freeform Hard Side Carry-On Suitcase, Four-Wheeled Spinner, 19.6 x 13.4 x 27.95, Black
Login to View Prices
224 in stock
SKU:
SML782561041
Categories: Carrying Cases, Office
Extremely lightweight and durable, the Samsonite® Freeform has been created to bring the strength and maneuverability our customers have come to expect combined with a truly unique design. With a more streamlined panel, an increased packing capacity, and thoughtfully integrated components, this lightweight carry-on offers a very spacious and effortless ride.
Additional information
| Weight | 13.1300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.50 × 18.95 × 13.10 in |
| Ship Class Code | J |
| Telescoping Handle | Yes |
| Wheels | Yes |
| Locking (Yes/No) | Yes |
| Inner Width | 18" |
| Lock Type | Combination |
| Inner Height | 24" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 19.6" |
| Inner Depth | 11.5" |
| Closure Type | Zipper |
| Belt Loop | No |
| Carrying Handle | Yes |
| Shoulder Strap Indicator | No |
| Global Product Type | Luggage |
| Material(s) | Polypropylene |
| Color(s) | Black |
| Depth | 13.4" |
| Checkpoint Friendly | Yes |
| Height | 27.95" |
| Color Family | Black |
| Special Features | Four-Wheeled Spinner |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 043202721397 |
| MPN | 78256-1041 |
| Brand | Samsonite® |
Be the first to review “Freeform Hard Side Carry-On Suitcase, Four-Wheeled Spinner, 19.6 x 13.4 x 27.95, Black” Cancel reply

















Reviews
There are no reviews yet.