Frameless Blackout Privacy Filter for 15.6″ Widescreen Laptop, 16:9 Aspect Ratio
Login to View Prices
282 in stock
SKU:
MMMPF156W9B
Categories: Computer Hardware & Accessories, Technology
3M Black Privacy Filters utilize ingenious microlouver technology to deliver world-class effective privacy for laptops and monitors. Side views are “blacked out” from prying eyes while your screen remains clearly visible to straight-on views. 3M Black Privacy Filters fade to black starting at the 30-degree side angle, are reversible between a glossy side and glare-reducing matte and reduce 35% of blue light transmission.Package Includes: Attachment Strips; Slide Mounts
Additional information
| Weight | 0.5300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.30 × 11.90 × 0.15 in |
| Ship Class Code | J |
| Width | 13.56" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Frame Type | Frameless |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Filter Tint | Black |
| Filter Material | Polymer Film |
| Mounting Details | Slide Mounts |
| Global Product Type | Frameless Monitor Filters |
| Fits Device Type | Laptop |
| Diagonal Monitor Size | 15.6" |
| Height | 7.62" |
| Widescreen | Yes |
| Package Includes | Slide Mounts |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 051128788509 |
| MPN | PF156W9B |
| Brand | 3M™ |
Be the first to review “Frameless Blackout Privacy Filter for 15.6″ Widescreen Laptop, 16:9 Aspect Ratio” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.