FPC High-temperature Glue Gun – 10 W – Ultra White
Additional information
| Brand | FPC Corporation |
|---|---|
| Product Type | Electric Glue Gun |
| Additional Warranty Informati | <p>90 days from purchase</p> |
| Temperature Settings | High Temperature |
| Adhesive Diameter | 0.27" |
| Product Color | Ultra White |
| Country Of Origin | China |
| Adhesive Type | Glue Stick |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | FPC |
| Features | Comfortable Handle |
| Manufacturer | FPC Corporation |
| Product Name | High-temperature Glue Gun |
| Power Consumption | 10 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | GM160F |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-temperature glue gun is perfect for all of your arts and crafts projects. Laydown feature lets you stand the glue gun in a safe position when hot. Comfortable handle provides a secure grip and prevents fatigue during extended use. Glue gun is designed for use with 0.27" diameter mini glue sticks (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 90 Day |








