Professional quality, clear plastic, foodservice film is strong and flexible enough to cling tightly to containers. Standard 35-gauge thickness film is ideal for covering bowls or food storage containers. Cling wrap keeps air out to help keep foods fresh. Cutter box is coated to resist grease and moisture.
Additional information
| Weight | 5.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 6.00 × 6.00 in |
| Width | 12" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Plastic Wrap |
| Length | 2,000 ft |
| Product Packaging | Box |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 749507981220 |
| MPN | 7329322 |
| Brand | Boardwalk® |












Reviews
There are no reviews yet.