Food Bags, 5.5 gal, 10″ x 8″ x 24″, Clear, 500/Carton
Login to View Prices
103 in stock
SKU:
IBSPB100824M
Categories: Bags, Food Service
FDA approved food bags for sanitary storage. Easy one-at-a-time dispensing from clam shell carton. Crystal clear with a shiny gloss.
Additional information
| Weight | 12.1380 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.13 × 12.13 × 3.75 in |
| Depth | 8" |
| Capacity (Volume) | 5.5 gal |
| Bag Size Type | 22 Quart |
| Color(s) | Clear |
| Food-Handling Use Scenario | General Food Storage |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Commercial Food-Handling Bags |
| Color Family | Clear |
| Bag Material Type | Plastic |
| Bag Handle Indicator | No |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Width | 10" |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Grade | Extra Heavy-Duty |
| Thickness | 0.85 mil |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Compliance Standards | FDA Approved |
| Height | 24" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 762935995263 |
| MPN | PB100824M |
| Brand | Inteplast Group |
Be the first to review “Food Bags, 5.5 gal, 10″ x 8″ x 24″, Clear, 500/Carton” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.