Fluke 117: Compact digital multimeter designed for electricians
The Fluke 117 Electricians Multimeter is a compact, CAT III 600 V, True-rms meter that includes an easy-to-use interface with a bright backlight for darker worksites. It saves you time and enables you to move from job to job more quickly. With a quick turn of the dial you can get measurements for:
- Resistance
- Continuity
- Frequency
- Capacitance
- Min/Max/Average
For the everyday
A digital multimeter designed to be hauled everywhere with you, part of your everyday tools. The 117 is built for demanding applications like:
- Commercial buildings
- Hospitals
- Schools
Non-contact voltage detection
Keep yourself safer with integrated VoltAlert™ technology. Fast, go/no go non-contact voltage detection built into your multimeter saves you from having to carry around or find an extra tool to get the work started.
Automatic AC/DC selection
Set the dial and get your measurement quickly with AutoVolt. This automatic AC/DC voltage selector makes it easier for you to get the measurement you need and move on quicker.
- Integrated non-contact voltage detection keeps you safe
- Prevent false readings from ghost voltage with selectable low-impedance mode
- Includes multimeter, 4mm silicone test leads, holster and manual
- Compact, true-rms digital multimeter for electricians
Additional information
| Weight | 1.2100 lbs |
|---|---|
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Fluke Corporation |
| Maximum AC Current Measurem | 10 A |
| Maximum Frequency Measureme | 50 kHz |
| Maximum DC Current Measurem | 10 A |
| Meter Type | Digital |
| Product Type | Multimeter |
| Measurement Type | Resistance,Continuity,Frequency,AC Current,DC Current,AC Voltage,DC Voltage,Capacitance |
| Display Counts | 6000 |
| Maximum Capacitance Measure | 0.001F |
| Package Contents | <ul> <li>117 Digital Multimeter</li> <li>1 x Pair 4 mm Silicone Test Lead Set</li> <li>Holster</li> <li>Quick Reference Guide</li> </ul> |
| Maximum Resistance Measurem | 6 Mega Ohm |
| Product Model | 117 |
| True RMS | Yes |
| Maximum DC Voltage Measurem | 600 V |
| Maximum AC Voltage Measurem | 600 V |
| Limited Warranty | 3 Year |
| UPC | 0 |
| MPN | FLUKE117 |
| Brand | Fluke |





Reviews
There are no reviews yet.