Floortex Cleartex Glaciermat Glass Rectangular Chair Mat
Login to View Prices
Floortex Cleartex Glaciermat Glass Rectangular Chair Mat – Hard Floor, Home, Office, Carpet – 40″ Length x 53″ Width x 0.20″ Thickness – Rectangle – Glass – Clear FLR124053EG Floortex Cleartex Glaciermat Glass Rectangular Chair Mat Floortex Cleartex…
Floortex Cleartex Glaciermat Glass Rectangular Chair Mat – Hard Floor, Home, Office, Carpet – 40″ Length x 53″ Width x 0.20″ Thickness – Rectangle – Glass – Clear
Additional information
| Weight | 47.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56.00 × 43.00 × 2.22 in |
| Manufacturer Website Addres | |
| Attribute22Name | 10 Year |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shape | Attribute9Value |
| Attribute14Name | Floortex |
| Product Material | Attribute7Value |
| Attribute1Name | Chair Mat |
| Product Color | Clear |
| Country of Origin | Attribute8Value |
| Attribute3Name | 53" |
| Attribute2Name | <p>10 Years Limited</p> |
| Mat Thickness | 0.20" |
| Attribute20Name | <p>Glass chairmat provides an added touch of class to floor protection. Crystal-clear, reinforced glass construction is capable of supporting weights of up to 1,000 lb. Polished edges and radius corners create an elegant finish to match any home or office decor. Ultra-tough, perfectly flat surface offers easy-glide ergonomic benefits. Versatile design protects both hard floors and all pile carpets.</p> |
| Attribute11Name | No |
| Attribute12Name | Floortex |
| Attribute13Name | Round Edge |
| Attribute15Name | Cleartex Glaciermat Glass Rectangular Chair Mat |
| Attribute16Name | Glaciermat |
| Attribute17Name | Carpet |
| Recycled | Attribute10Value |
| Manufacturer Part Number | Attribute18Value |
| UPC | 874951000000 |
| MPN | 124053EG |
| Brand | Floortex |

















Reviews
There are no reviews yet.