Floor Display Document Stand, 25″ to 44″ Tall, 10 Panels with Black Borders, Black Base
Login to View Prices
100 in stock
Designed for displaying, organizing, and protecting 8.5 x 11 paper documents with the wall unit. Features a thin, telescopic weighted base that is both sturdy and stable. Adjustable 90° reading angle that can rotate 360°. Includes universal black mounting bracket (W271); wire-reinforced display pockets. Side stops to support the pockets; assorted index tabs; and hardware. This unit is designed to view documents in either portrait or landscape mode.Package Includes: Stand; Mounting Bracket; (10) Display PocketsNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 9.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.00 × 13.00 × 5.00 in |
| Border Color(s) | Black |
| Depth | 12.5 |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compartment Types | |
| For Use With | djois® by Tarifold Pivoting Pockets |
| Package Includes | (10) Display Pockets |
| Rack Style | Free-Standing Floor |
| Global Product Type | Free-Standing Catalog Reference Racks |
| Color(s) | Black |
| Material(s) | Metal |
| Compartment Capacity | 2 Sheets |
| Sheet Capacity | 20 |
| Width | 20.25" |
| Compartment Height | 11" |
| Tilt (Degrees) | 90° |
| Compartment Size | 8.5" x 11" |
| Compartment Width | 8.5" |
| Rack Features | Expandable |
| Height | 44" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Number of Compartments | 10 |
| UPC | 672644341261 |
| MPN | F271 |
| Brand | djois® by Tarifold |

















Reviews
There are no reviews yet.