Flexible Cover Composition Notebook, Wide/Legal Rule, Manila Cover, (48) 8.5 x 7 Sheets, 72/Carton
Login to View Prices
Record your notes in this permanently bound composition book. Paper is smooth 15# writing paper with wide ruled blue lines and a red margin line. Each book is produced with center-sewn and tape bound construction, not designed for sheet tear-out.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 17.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.50 × 8.75 × 6.75 in |
| Cover Color | Manila |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Sheet Basis Weight (lb) | 15 lb |
| Sheets per Book/Journal | 48 |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Book-Spine Length | 8.5" |
| Book Width | 7" |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 8.5 x 7 |
| Dated/Undated | Undated |
| Number of Pockets | 0 |
| Book-Binding Edge | Side |
| Book-Binding Type | Sewn |
| Global Product Type | Composition Books |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Sheet Color | White |
| Color Family | Beige |
| Front-Cover Material | Tagboard |
| Sheet Rule/Format Type | Wide/Legal Rule |
| Sheet Ruling Size | 11/32" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 40170972773085 |
| MPN | 77308 |
| Brand | Roaring Spring® |
















Reviews
There are no reviews yet.