FlexGrip Ultra Recycled Ballpoint Pen, Retractable, Medium 1 mm, Black Ink, Assorted Barrel Colors, Dozen
Login to View Prices
Enjoy comfortable, stress-free writing with the Paper Mate FlexGrip Ultra Recycled Retractable Ballpoint Pen. The pen’s Lubriglide ink system delivers a steady, dependable flow of ink for an exceptionally smooth writing experience. The innovative rubberized casing provides a comfortable and steady grip.
Additional information
| Weight | 0.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.13 × 2.88 × 6.88 in |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 36% |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Airplane-Safe Ink | Yes |
| Permanent/Washable Ink | Permanent |
| Pen Point Size Type | Medium |
| Pen Barrel Color(s) | Assorted |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Pen Grip Type | Rubber |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Type | Ballpoint Pen |
| Global Product Type | Ballpoint Pens |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | FlexGrip Ultra® Recycled |
| Archival-Quality Ink | No |
| Pen Barrel Color(s) Assortm | Pink |
| Total Recycled Content Perc | 36% |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pen Ink Color(s) | Black |
| Pen Point Size | 1 mm |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| UPC | 041540014102 |
| MPN | 2204001 |
| Brand | Paper Mate® |














Reviews
There are no reviews yet.