Flair Candy Pop Porous Point Pen, Stick, Medium 0.7 mm, Assorted Ink and Barrel Colors, 36/Pack
Login to View Prices
Turn everyday writing into eye candy with the Paper Mate Flair Pens, limited edition Candy Pop pack! Scrumptious shades plus quick-drying ink that resists smearing and won’t bleed through paper combine to give all your drawings, doodles and projects a pop of indulgent color. Add on a Point Guard that prevents the tip from fraying and you’ll enjoy a colored pen that delivers on both details and durability. Treat yourself to bold, fun, excitingly sweet sketching and writing with Paper Mate felt tip colored pens.
Additional information
| Weight | 0.6700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.88 × 2.75 × 3.25 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Pen Cap Color(s) Assortment | Yellow |
| Pen Point Size Type | Medium |
| Pen Barrel Color(s) | Assorted |
| Pen Ink Color(s) | Assorted |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Pen Type | Porous Point Pen |
| Pen Tip Type | Bullet |
| Global Product Type | Porous Point Pens |
| Compliance Standards | Box Tops for Education |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Style | Stick |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Erasable Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Grip Type | Smooth |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | Flair® Candy Pop |
| Color Family | Multicolor |
| Pen Cap Color(s) | Assorted |
| Special Ink Properties | Water-Based Liquid |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Pen Barrel Color(s) Assortm | Yellow |
| Pen Ink Color(s) Assortment | Yellow |
| UPC | 041540009535 |
| MPN | 1984556 |
| Brand | Paper Mate® |
















Reviews
There are no reviews yet.