Flagship Carpets Basics Dots Classroom Rug – 91.20″ Length x 12 ft Width – Rectangle – Primary – Nylon
Additional information
| Brand | Flagship Carpets, LLC |
|---|---|
| Product Type | Rug |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | CRI Green Label Plus |
| Carpet/Rug Length | 91.20" |
| Carpet/Rug Width | 12 ft |
| Product Color | Primary |
| Product Material | Nylon |
| Country Of Origin | United States |
| Backing | Synthetic Fabric |
| Shape | Rectangle |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Flagship Carpets |
| Features | Mold Resistant |
| Manufacturer | Flagship Carpets, LLC |
| Product Name | Basics Dots Classroom Rug |
| Printed Design/Pattern/Texture | Dots |
| Product Line | BASICS |
| Manufacturer Part Number | FE40944A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Basics Dots Classroom Rug is a great seating carpet for any instructional space. Rug is treated with Stainless stain guard for superior soil-resistance. Force 5 Antimicrobial agent guards against odor, mildew and mold to help provide a germ-free classroom. It is CRI Green Label Plus certified with low VOC emissions.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Flagship Carpets Basics Dots Classroom Rug – 72″ Length x 100.80″ Width – Rectangle – Muted – Nylon
Additional information
| Brand | Flagship Carpets, LLC |
|---|---|
| Product Type | Rug |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | CRI Green Label Plus |
| Carpet/Rug Length | 1972-01-01T06:00:00.000Z |
| Carpet/Rug Width | 100.80" |
| Product Color | Muted |
| Product Material | Nylon |
| Country Of Origin | United States |
| Backing | Synthetic Fabric |
| Shape | Rectangle |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Flagship Carpets |
| Features | Mold Resistant |
| Manufacturer | Flagship Carpets, LLC |
| Product Name | Basics Dots Classroom Rug |
| Printed Design/Pattern/Texture | Dots |
| Product Line | BASICS |
| Manufacturer Part Number | FE41032A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Basics Dots Classroom Rug is a great seating carpet for any instructional space. Rug is treated with Stainless stain guard for superior soil-resistance. Force 5 Antimicrobial agent guards against odor, mildew and mold to help provide a germ-free classroom. It is CRI Green Label Plus certified with low VOC emissions.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Flagship Carpets Basics Dots Classroom Rug – 72″ Length x 100.80″ Width – Rectangle – Primary – Nylon
Additional information
| Brand | Flagship Carpets, LLC |
|---|---|
| Product Type | Rug |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | CRI Green Label Plus |
| Carpet/Rug Length | 1972-01-01T06:00:00.000Z |
| Carpet/Rug Width | 100.80" |
| Product Color | Primary |
| Product Material | Nylon |
| Country Of Origin | United States |
| Backing | Synthetic Fabric |
| Shape | Rectangle |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Flagship Carpets |
| Features | Mold Resistant |
| Manufacturer | Flagship Carpets, LLC |
| Product Name | Basics Dots Classroom Rug |
| Printed Design/Pattern/Texture | Dots |
| Product Line | BASICS |
| Manufacturer Part Number | FE40932A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Basics Dots Classroom Rug is a great seating carpet for any instructional space. Rug is treated with Stainless stain guard for superior soil-resistance. Force 5 Antimicrobial agent guards against odor, mildew and mold to help provide a germ-free classroom. It is CRI Green Label Plus certified with low VOC emissions.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Flagship Carpets Basics Dots Classroom Rug – 91.20″ Length x 12 ft Width – Rectangle – Muted – Nylon
Additional information
| Brand | Flagship Carpets, LLC |
|---|---|
| Product Type | Rug |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | CRI Green Label Plus |
| Carpet/Rug Length | 91.20" |
| Carpet/Rug Width | 12 ft |
| Product Color | Muted |
| Product Material | Nylon |
| Country Of Origin | United States |
| Backing | Synthetic Fabric |
| Shape | Rectangle |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Flagship Carpets |
| Features | Mold Resistant |
| Manufacturer | Flagship Carpets, LLC |
| Product Name | Basics Dots Classroom Rug |
| Printed Design/Pattern/Texture | Dots |
| Product Line | BASICS |
| Manufacturer Part Number | FE41044A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Basics Dots Classroom Rug is a great seating carpet for any instructional space. Rug is treated with Stainless stain guard for superior soil-resistance. Force 5 Antimicrobial agent guards against odor, mildew and mold to help provide a germ-free classroom. It is CRI Green Label Plus certified with low VOC emissions.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |





























