FitRight Ultra Protective Underwear, Medium, 28″ to 40″ Waist, 20/Pack, 4 Pack/Carton
Login to View Prices
FitRight® Super Protective Underwear features a body-contoured anatomical design for added user comfort. SensiSoft fabric for a soft, comfortable feel against the skin. Soft anti-leak guards and an ultra-absorbency core provide wetness protection. The acquisition and dryness layer wicks moisture away from the skin and into the core for ideal dryness and leakage protection. Linear embossing technology distributes fluid throughout the core for exceptional dryness and containment. Size printed on the back sheet identifies product size for a better fit and improves ease of care.
Additional information
| Weight | 10.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.00 × 13.35 × 12.25 in |
| Diaper Style | Adult |
| Waist Size [Min] | 28" |
| Waist Size [Max] | 40" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Diaper Size | Medium |
| Ship Class Code | B |
| Fastener | Elastic |
| Global Product Type | Adult Diapers |
| Latex Free | Yes |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 888277145613 |
| MPN | FIT23005A |
| Brand | Medline |










Reviews
There are no reviews yet.