Fiskars Premier Heavy-Duty Scissors 9 Pointed Orange
Login to View Prices
Fiskars Premier Heavy-Duty Scissors, 9″ , Pointed, Orange – 9″ Overall Length – Bent – Stainless Steel – Pointed Tip – 1 Each
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Bent |
| Handle Color | Orange |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | China |
| Tip | Pointed |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.6" |
| Width | 4.8" |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | Premier Heavy-Duty Scissors, 9", Pointed, Orange |
| Product Line | Dressmaker |
| Manufacturer Part Number | 1944101008 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Use these ergonomic shears for longer cuts and speed cutting. The large blades enable longer cuts to speed cutting. High-grade, stainless steel blades feature a precision-ground edge that stays sharp longer and cuts all the way to the tip – essential for anyone who cuts fabric. Right-handed scissors have been tested to ensure clean cutting even through multiple layers of cloth to the tip. A lightweight design and a larger, ergonomically sculpted handle provide unmatched cutting control and comfort, and a bent handle design keeps materials flat for precise cuts every time. Larger handle loops fit hands of all sizes.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |









