Fiskars Bypass Paper Trimmer
Login to View Prices
110 in stock
Fiskars Bypass Paper Trimmer – 10 Sheet Cutting Capacity – 12″ Cutting Length – Easy to Use, Ergonomic Handle, Comfortable, Built-in Carry Handle, Self-sharpening, Non-skid Rubber Feet, Scale Bar – Black – 1 Each
Additional information
| Weight | 3.2400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.10 × 14.10 × 2.60 in |
| Assembly Required | Attribute9Value |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute3Name | Black |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Cutting Length | 12" |
| Recycled Content | Attribute7Value |
| Post-consumer-waste% | Attribute8Value |
| Attribute17Name | Photo |
| Manufacturer Website Addres | |
| Attribute2Name | 10 |
| Attribute12Name | 20.3" |
| Attribute11Name | 14.4" |
| Attribute22Name | 3.24 lb |
| Attribute20Name | <p>The Bypass Paper Trimmer with a 12" cut length features an easy-to-use blade for consistently straight and clean cuts. Ergonomic handle provides a comfortable, secure grip for safe handling. Paper clamp is made with a smudge guard to hold your papers or photos in place without getting fingerprints on your items. Safety lock and built-in carrying handle provide a safe, convenient way to transport the trimmer from room to room. Gridlines on the deck provide a helpful guide when cutting for precise measurements.</p> |
| Attribute14Name | Scale Bar |
| Attribute13Name | Fiskars |
| Attribute16Name | Bypass Paper Trimmer |
| Attribute15Name | Fiskars Corporation |
| Attribute1Name | Trimmer |
| Height | Attribute10Value |
| Manufacturer Part Number | Attribute18Value |
| Recycled | Yes |
| UPC | #N/A |
| MPN | 1545201002 |
| Brand | Fiskars Corporation |















Reviews
There are no reviews yet.