Fire and Waterproof Chest, 0.38 cu ft, 19.9w x 17d x 7.3h, Taupe
Login to View Prices
Designed to meet the security needs of today’s consumer by protecting CDs/DVDs, flash drives, portable hard drives and other valuables from fire and water damage. Accommodates letter- and legal-size documents. Dual compression latches and handle. Waterproof for two hours.Package Includes: (2) Keys
Additional information
| Weight | 56.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.90 × 17.00 × 7.30 in |
| Lock Type | Key |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Package Includes | (2) Keys |
| Inner Depth | 12" |
| Inner Height | 3.8" |
| Outer Depth | 17" |
| Outer Height | 7.3" |
| Global Product Type | Fire Safes |
| Outer Width | 19.9" |
| Fire Rating | UL Class 350 1 Hour |
| Inner Width | 14.8" |
| Safes Capacity (text) | 0.38 cu ft |
| Color(s) | Taupe |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 033983079343 |
| MPN | SS104 |
| Brand | SureSeal By FireKing® |














Reviews
There are no reviews yet.