Helps prevent paper cuts when you’re flipping or filing documents. Made from pure amber rubber for added durability. Provides a protective barrier between your fingers and paper documents. This prevents sharp-edged paper from causing cuts. Also makes it easier to handle documents due to their ribbed outer layers. Soft rubber material protects more than just skin. Manicures and nail-painting can be expensive, and rubber finger pads protect your nails from chipping and scratches.
Additional information
| Weight | 0.0540 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.29 × 2.29 × 2.29 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Open End Inside Diameter | 0.56" |
| Material(s) | Rubber |
| Size Group | Small |
| Color(s) | Amber |
| Global Product Type | Enclosed Fingertip Pads |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 039956981729 |
| MPN | 098172 |
| Brand | COSCO |











Reviews
There are no reviews yet.