File Pocket with Tyvek, 3.5″ Expansion, Legal Size, Redrope, 10/Box
Login to View Prices
73 in stock
SKU:
PFX64264
Categories: Folders, SCHOOL SUPPLIES
Features durable redrope construction to hold bulky files. Rip-proof gussets are fully lined with Tyvek®. Drop front cover provides easy access.
Additional information
| Weight | 2.8530 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 9.75 × 4.50 in |
| Overall Expansion | 3.5" |
| Global Product Type | Open Pocket Expandable Document Pockets & Wallets |
| Green Information | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Tab Cut | Straight |
| Width | 14.75" |
| Color(s) | Redrope |
| Size | Legal |
| Number of Accessory Pockets | 0 |
| Material(s) | Redrope |
| Number of File Pockets | 1 |
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| Height | 9.5" |
| Color Family | Brown |
| Tab Type | Top Tab |
| UPC | 078973642640 |
| MPN | 64264 |
| Brand | Pendaflex® |
Be the first to review “File Pocket with Tyvek, 3.5″ Expansion, Legal Size, Redrope, 10/Box” Cancel reply
















Reviews
There are no reviews yet.