Fieldware Cutlery Kit, Mediumweight, Napkin/Spork/Straw, Plastic, White, 1,000/Carton
Login to View Prices
12 in stock
SKU:
PCTFKQWSCHLCH
Categories: Cutlery, Food Service
Strong, break-resistant polypropylene construction. Long length and heavier weight for added performance. Handle engineered for improved strength, grip and style. Safe, sanitary option for dine-in or carry-out meals.
Additional information
| Weight | 9.2400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.11 × 12.21 × 8.66 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Grade | Mediumweight |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | Polypropylene |
| Utensils Type | Straw |
| Global Product Type | Disposable Dining Utensil Combos |
| Length | 5.5" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 024502105605 |
| MPN | FKQWSCHLCH |
| Brand | Pactiv Evergreen |
Be the first to review “Fieldware Cutlery Kit, Mediumweight, Napkin/Spork/Straw, Plastic, White, 1,000/Carton” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.