Fellowes Thermal Presentation Covers

Login to View Prices
Fellowes Thermal Presentation Covers – 11″ Height x 8.5″ Width x 0.1″ Depth – 0.12″ Maximum Capacity – 30 x Sheet Capacity – Rectangular – Black, Clear – Polyvinyl Chloride (PVC) – 10 / Pack
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Binding Cover |
| Media Size Capacity | 0.12" |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 8.5" |
| Depth | 0.1" |
| Media Type | Sheet |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Media Capacity | 30 |
| Product Name | Thermal Presentation Covers |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 5222701 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Presentation covers are designed for use with thermal binding systems. Each cover is made of a durable, heavy-gauge material with a linen texture. Transparent front cover highlights the title page. The back cover is black. Presentation cover holds 16 to 30 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
Fellowes Thermal Presentation Covers

Login to View Prices
Fellowes Thermal Presentation Covers – 11″ Height x 8.5″ Width x 0.1″ Depth – 62.5 mil Maximum Capacity – 15 x Sheet Capacity – Rectangular – Black, Clear – Polyvinyl Chloride (PVC) – 10 / Pack
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Binding Cover |
| Media Size Capacity | 62.5 mil |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 8.5" |
| Depth | 0.1" |
| Media Type | Sheet |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Heavy-gauge |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Media Capacity | 15 |
| Product Name | Thermal Presentation Covers |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 5225301 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Presentation covers are designed for use with thermal binding systems. Each cover is made of a durable, heavy-gauge material with a linen texture. Transparent front cover highlights the title page. The back cover is black. Presentation cover holds 2 to 15 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
Fellowes Thermal Presentation Covers

Login to View Prices
Fellowes Thermal Presentation Covers – 11″ Height x 8.5″ Width x 0.4″ Depth – 0.56″ Maximum Capacity – 90 x Sheet Capacity – Rectangular – Black, Clear – Polyvinyl Chloride (PVC) – 10 / Pack
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Binding Cover |
| Media Size Capacity | 0.56" |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 8.5" |
| Depth | 0.4" |
| Media Type | Sheet |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Heavy-gauge |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Media Capacity | 90 |
| Product Name | Thermal Presentation Covers |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 5256101 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Presentation covers are designed for use with thermal binding systems. Each cover is made of a durable, heavy-gauge material with a linen texture. Transparent front cover highlights the title page. The back cover is black. Presentation cover holds 61 to 90 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
Fellowes Thermal Presentation Covers

Login to View Prices
Fellowes Thermal Presentation Covers – 11″ Height x 8.5″ Width x 0.3″ Depth – 0.25″ Maximum Capacity – 60 x Sheet Capacity – Rectangular – Black, Clear – Polyvinyl Chloride (PVC) – 10 / Pack
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Binding Cover |
| Media Size Capacity | 0.25" |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 8.5" |
| Depth | 0.3" |
| Media Type | Sheet |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Transparent |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Media Capacity | 60 |
| Product Name | Thermal Presentation Covers |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 5222801 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Presentation covers are designed for use with thermal binding systems. Each cover is made of a durable, heavy-gauge material with a linen texture. Transparent front cover highlights the title page. The back cover is black. Presentation cover holds 31 to 60 sheets.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |




