Fellowes Privascreen&Trade Blackout Privacy Filter – 270 Wide
Login to View Prices
Fellowes PrivaScreen™ Blackout Privacy Filter – 27.0″ Wide – For 27″ Widescreen LCD Monitor – 16:9 – Fingerprint Resistant, Scratch Resistant – 1 Pack – TAA Compliant
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year limited</p> |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 27" |
| Widescreen | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | South Korea |
| Assembly Required | No |
| Height | 13.19" |
| Width | 23.50" |
| Depth | 0.06" |
| Brand Name | Fellowes |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Blue Light Reduction |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | PrivaScreen Blackout Privacy Filter |
| Device Supported | Monitor |
| Product Line | PrivaScreen |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | 4815001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>PrivaScreen Filter provides blackout privacy of your screen. On-screen data is only visible from a straight-on view. Prevent prying eyes from reading your screen when viewed from 30-degree side angles. Quick Reveal Tabs make it easy to attach and remove. Reversible filter protects screen from scratches and fingerprints. The matte side reduces glare to help prevent eyestrain. TAA-compliant filter is also 100 percent recyclable.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 1.12 oz |














