Fellowes Privascreen&Trade Blackout Privacy Filter – 230 Wide
Login to View Prices
Fellowes PrivaScreen™ Blackout Privacy Filter – 23.0″ Wide – For 23″ Widescreen LCD Monitor – 16:9 – Fingerprint Resistant, Scratch Resistant – Polyethylene – 1 Pack – TAA Compliant
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year limited</p> |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 23" |
| Widescreen | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | South Korea |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 11.31" |
| Width | 20.06" |
| Depth | 0.06" |
| Brand Name | Fellowes |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Blue Light Reduction |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | PrivaScreen Blackout Privacy Filter |
| Device Supported | Monitor |
| Product Line | PrivaScreen |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | 4807101 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Privacy filter is designed for use with your 23" laptop or flat panel monitors. PrivaScreen Technology darkens screen image when viewed from a 30-degree side angle to prevent prying eyes from reading your screen. On-screen data is only visible to users directly in front of monitors. Recyclable filter protects monitor screens from dust, fingerprints and scratches. Anti-reflective surface reduces screen glare to help prevent eyestrain. Screen is easy to attach and remove with built-in tabs. Screen size should be taken by diagonal measurement.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |















