Fellowes Privascreen&Trade Blackout Privacy Filter – 133 Wide
Login to View Prices
Fellowes PrivaScreen™ Blackout Privacy Filter – 13.3″ Wide – For 13.3″ Widescreen LCD MacBook Air – 16:9 – Fingerprint Resistant, Scratch Resistant – Polyethylene – Anti-glare – 1 Pack – TAA Compliant
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year limited</p> |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 13.3" |
| Widescreen | Yes |
| Brand Compatibility | Apple |
| Cell Phone/Tablet/Smart Watch | 13" Apple MacBook Air |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Anti Glare | Yes |
| Product Material | Polyethylene |
| Country Of Origin | Korea |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.50" |
| Width | 11.50" |
| Depth | 0.06" |
| Brand Name | Fellowes |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Blue Light Reduction |
| Compatibility | Apple MacBook Air 13.3" |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | PrivaScreen Blackout Privacy Filter |
| Device Supported | MacBook Air |
| Product Line | PrivaScreen |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | 4806801 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Equipped with blackout technology, privacy filter blacks out from the side view to protect your privacy while maintaining a crystal-clear screen straight-on. TAA-compliant filter supports compliance with privacy regulations including HIPAA while protecting your screen from fingerprints and scratches. It is compatible with 13.3" wide-screen monitors with a 16:9 aspect ratio. Actual filter dimensions are 11-1/2" wide x 6-1/2" high. Reversible design includes a matte side that helps reduce glare. Filter helps reduce blue light transmission. Quick Reveal Tabs make it easy to attach and remove. Screen size should be taken by diagonal measurement.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |

















