Fellowes Plushtouch&Trade Keyboard Wrist Rest with Microban&Reg – Black
Login to View Prices
Fellowes PlushTouch™ Keyboard Wrist Rest with Microban® – Black – 1″ x 18.13″ x 3.19″ Dimension – Black – Polyurethane – Wear Resistant, Tear Resistant, Skid Proof – 1 Pack
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Keyboard Pad |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyurethane |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 18.13" |
| Depth | 3.19" |
| Brand Name | Fellowes |
| Durability | Skid Proof |
| Features | Microban Protection |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | PlushTouch Microban Keyboard Wrist Rest |
| Product Line | PlushTouch |
| Manufacturer Part Number | 9252101 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | PlushTouch Wrist Rest features a revolutionary FoamFusion Technology that helps relieve wrist pressure with superior comfort and softness. Microban antimicrobial protection keeps the surface cleaner. Nonskid backing keeps wrist support in place. Soft, breathable material withstands daily wear and tear. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022926586.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 8 oz |







