Fellowes Partition Additions™ Name Plate – 1 Each – 9″ Width x 2.5″ Height – Rectangular Shape – Tackable, Replaceable, Recyclable, Repositionable – Plastic, Steel – Dark Graphite
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Name Plate |
| Product Color | Dark Graphite |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1996-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 2.5" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 0.8" |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Repositionable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | Partition Additions Name Plate |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Product Line | Partition Additions |
| Application/Usage | Outdoor |
| Manufacturer Part Number | 75906 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Partition Additions Nameplate displays name, title, or department name on partition walls. Area displays text or graphics you customize and print. Patented ViperPin technology attaches to any tackable wall without damaging mounting surface. Plastic made from 100 percent post-industrial recycled material. Attaches easily to cubicle partition walls.</p> |
| Material Details | Steel Pointed clips |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Information | <ul><li>Mounting: Fabric Panel</li><li>Viewable Area: 1.62" x 8"</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 3.84 oz |











