Fellowes Microshred 225mi 100 Jam Proof Micro-Cut Shredder
Login to View Prices
Fellowes Microshred 225Mi 100% Jam Proof Micro-Cut Shredder – Continuous Shredder – Micro Cut – 16 Per Pass – for shredding Staples, Credit Card, CD, DVD, Paper Clip, Junk Mail, Paper – 0.078″ x 0.469″ Shred Size – P-5 – 14 ft/min – 9.50″ Throat – 16 gal Wastebin Capacity – Black, Dark Silver
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Additional Warranty Informati | <p>tbd</p> |
| Shred Speed | 14 ft/min |
| Sheet Shred Capacity | 16 Per Pass |
| Shredding Item | Paper |
| Security Level | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Noise Level Without Load | 54 dB |
| Recommended Number Of Users | 2001-03-05T06:00:00.000Z |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 16 gal |
| Product Color | Dark Silver |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 31" |
| Width | 17.8" |
| Depth | 17" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Energy Saving System |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 225Mi |
| Product Name | Microshred 225Mi 100% Jam-Proof Micro-Cut Shredder |
| Product Line | MicroShred |
| Throat Width | 9.50" |
| Manufacturer Part Number | 4620001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Powershred 225Mi Micro-Cut Shredder can shred up to 16 sheets of paper per pass into 2, 513 (5/64" x 15/32" Security Level P-5) micro-cut particles for the ultimate protection of confidential documents. This machine also safely shreds CDs/DVDs, credit cards, staples, paper clips and junk mail. Achieve hassle-free shredding with all of the features the 225Mi has to offer. Get three levels of advanced jam prevention with Fellowes 100 percent Jam Proof System that eliminates paper jams, powers through tough jobs and maximizes productivity. To protect more than your identity, the patented SafeSense Technology is designed with an electronic safety sensor that surrounds the paper entry and automatically disables the shredder when hands touch the paper opening. SilentShred Technology and Energy Savings System allow this machine to integrate easily to any environment. With the ability to shred continuously, 225Mi is ideal for shared use and includes a high-volume, 16-gallon removable basket. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022997989.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.078" x 0.469" |
| Shred Type | Micro Cut |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 90 lb |










