Fellowes LX25 Paper Shredder – Cross Cut – 6 Per Pass – for shredding Paper, Paper Clip, Staples, Credit Card – 0.156″ x 1.250″ Shred Size – P-4 – 7 ft/min – 9″ Throat – 3 Minute Run Time – 30 Minute Cool Down Time – 3 gal Wastebin Capacity
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Shred Speed | 7 ft/min |
| Sheet Shred Capacity | 6 Per Pass |
| Shredding Item | Credit Card |
| Security Level | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Cool Down Time | 30 Minute |
| Maximum Run Time | 3 Minute |
| Wastebin Capacity | 3 gal |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Height | 14.2" |
| Width | 12.2" |
| Depth | 8.7" |
| Product Series | LX |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Lift-off Head |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | LX25 |
| Product Name | LX25 Paper Shredder |
| Throat Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Application/Usage | Personal |
| Manufacturer Part Number | 4300401 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Powershred LX25 Cross-cut Shredder is a reliable deskside shredder for personal use. Elevated and sophisticated design brings distinction to any work or home office environment. Patented, Safety Lock feature disables the shredder for added safety protection and peace of mind. The LX25 shreds six sheets per pass into 5/32" x 1-1/4" cross-cut particles (Security Level P-4) and safely shreds staples, paper clips and plastic credit cards. Its 3-gallon waste bin with easy liftoff head holds more than 60 shredded sheets. Quiet Operation feature eliminates noisy disruptions. Designed for individual use, the LX25 shreds for up to 3 minutes before a 30-minute, cooldown period is needed</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.156" x 1.250" |
| Shred Type | Cross Cut |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 7.94 lb |









