Fellowes LX180 Cross-cut Shredder – Continuous Shredder – Cross Cut – 16 Per Pass – for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card, Junk Mail – 10 Minute Run Time – Black
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 16 Per Pass |
| Shredding Item | Junk Mail |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Maximum Run Time | 10 Minute |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 21.1" |
| Width | 11.7" |
| Depth | 14.1" |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | SafeSense |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | LX180 |
| Product Name | LX180 Cross-cut Shredder |
| Manufacturer Part Number | 5501601 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Cross-cut shredder features IntelliBar with responsive technology to provide next generation responsiveness for improved shredding performance. Jam Proof System automatically detects and powers through tough jobs for frustration-free shredding. Efficiency meter indicates the potential for increased sheet capacity in real-time to maximize your productivity. SafeSense technology stops shredding when hands touch the paper entry for safe use. Multipurpose design also safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards and unopened junk mail. Shredder with a 16-sheet capacity is designed to shred continuously for 20 minutes. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064680011.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Type | Cross Cut |
| Weight (Approximate) | 26.90 lb |
Fellowes LX180 Cross-cut Shredder – Continuous Shredder – Cross Cut – 16 Per Pass – for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card, Junk Mail – 10 Minute Run Time – Black
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 16 Per Pass |
| Shredding Item | Junk Mail |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Maximum Run Time | 10 Minute |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 21.1" |
| Width | 11.7" |
| Depth | 14.1" |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | SafeSense |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | LX180 |
| Product Name | LX180 Cross-cut Shredder |
| Manufacturer Part Number | 5501601 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Cross-cut shredder features IntelliBar with responsive technology to provide next generation responsiveness for improved shredding performance. Jam Proof System automatically detects and powers through tough jobs for frustration-free shredding. Efficiency meter indicates the potential for increased sheet capacity in real-time to maximize your productivity. SafeSense technology stops shredding when hands touch the paper entry for safe use. Multipurpose design also safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards and unopened junk mail. Shredder with a 16-sheet capacity is designed to shred continuously for 20 minutes. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064680011.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Type | Cross Cut |
| Weight (Approximate) | 26.90 lb |










